W celu zachowania pierwotnego wyglądu produktu zaleca się przestrzegania podstawowych zasad jego użytkowania oraz konserwacji:
Do pielęgnacji i konserwacji zaleca się używania środków przeznaczonych do pielęgnacji odzieży skórzanej.
W przypadku zamoknięcia zaleca się pozostawienie produktu do naturalnego wyschnięcia z dala od źródeł ciepła. Nie suszyć w suszarkach bębnowych, na grzejniku, nie narażać na długotrwałe działanie promieni słonecznych, gdyż może to spowodować zdeformowanie produktu lub blaknięcie kolorów.
Nie zaleca się prasowania, gdyż może doprowadzić to do trwałego uszkodzenia wyrobu.
Skóra owcza, licowa i futra naturalne z których uszyte są wyroby firmy GRYWAN są surowcami naturalnymi i z czasem użytkowanie może powodować zmianę ich wyglądu i cech początkowych. Powstawanie pewnych fałd, zagnieceń czy zmian kolorystycznych jest zjawiskiem charakterystycznym i nie oznacza wad jakościowych. Skóra nie jest materiałem jednorodnym. Ślady po bliznach, zadrapaniach, ukłuciach, różnice w fakturze oraz odcieniu nie świadczą o wadach, a jedynie są gwarancją autentyczności i szlachetności materiału – stanowią o indywidualnych cechach produktu. Zmiany te nie będą zatem podstawą do reklamacji.
Skóra to materiał jedyny w swoim rodzaju, niepodobny do innych. Jest produktem naturalnym a każdy jej kawałek jest unikatem .Jest miła w dotyku a w zależności od pochodzenia, sposobu wyprawy i zastosowanej obróbki może być elastyczna lub sztywna, gładka lub karbowana, miękka lub twarda.
Do tego aby ten szlachetny surowiec zamienił się w cenny przedmiot użytkowy potrzeba sporo wiedzy , zdolności manualnych jak również niestety nakładów finansowych. Techniki uszlachetniania jak np. farbowanie, pranie, wytłaczanie pozwalają na uzyskanie powierzchni o rozmaitych barwach i fakturach.
Tak więc to czy będziemy mieli kożuch lekki, miękki i elastyczny zależy zarówno od gatunku użytego surowca jak i od sposobu jego wykonania i wykończenia.
Rynek polski ‘zalany’ jest niestety kożuchami bardzo niskiego gatunku i dlatego wiele osób nie wie w ogóle, że kożuch może być dosłownie naszą ‘drugą skórą’. Dlatego staramy się pokazywać i udowadniać że kożuchy mogą być lekkie, miękkie, komfortowe i eleganckie, dostosowane do najnowszych światowych trendów mody.
Każdy poczuje się lepiej nosząc ubrania doskonale skrojone, uszyte z naturalnego surowca.
Głównym składnikiem skóry jest białko, które tworzy nieprzyjazne podłoże dla bakterii i wirusów, dlatego też skóra ma właściwości antybakteryjne.
Wełna która od wewnątrz pokrywa kożuch wchłania do 30% wilgoci, naturalnie przepuszcza powietrze i utrzymuje ciepło. Odpiera brud i posiada naturalne właściwości samoczyszczące.
Regularne trzepanie i napowietrzanie niweluje brzydkie zapachy i pomaga utrzymać ją w czystości.
Naturalna skóra w odpowiedni sposób noszona i przechowywana zachowuje na lata swoje piękno. Pamiętać jednak należy, że im wyższa gatunkowo skóra tym jest ona delikatniejsza i nieodpowiednio ją użytkując można ją łatwo zniszczyć. Szczególną uwagę powinny zachować panie stosując kremy, pudry czy perfumy. Produkty te bowiem nie mogą one mieć absolutnie kontaktu z kożuchem.
Zabrudzenia z oleju lub tłuszczu usuwamy nakrywając plamę suchą ściereczką z wchłanialnego materiału, następnie zaplamione miejsce należy posypać startą, białą, szkolną kredą, nie wcierać. Po ok. 24 h usunąć delikatnie suchą miękką szczoteczką.
Lekkie zabrudzenia należy przetrzeć delikatnie szmatką zwilżoną wodą aby zapobiec ich zaschnięciu.
Nigdy nie należy czyścić odzieży skórzanej przez intensywne pocieranie. Ciężkie plamy i zabrudzenia należy usuwać w wyspecjalizowanych w czyszczeniu skóry pralniach.
Skóra kożuchowa ma ograniczone właściwości wodoodporne, jednak nawet mokry śnieg nie zmoczy jej na tyle aby można było to odczuć w przeciągu kilkudziesięciu minut noszenia. Czysta woda nie wyrządzi jej szkody jeśli poddamy ją odpowiedniemu procesowi suszenia. Najpierw należy wyjąć z kieszeni wszystkie ciężkie przedmioty, następnie rozwiesić na stabilnym, szerokim, dopasowanym do rozmiaru wieszaku i pozwolić powoli wyschnąć w oddalonym od źródeł ciepła miejscu. Proszę pamiętać że wpływ gorącego powietrza powoduje twardnięcie i sztywność skóry. Skórę zamszową po całkowitym wysuszeniu lekko szczotkujemy specjalną szczotką lub gąbką do zamszu.
Najodpowiedniejszym miejscem do przechowywania wyrobów skórzanych są drewniane szafy w pomieszczeniach w temp. Od 5-15 °C i wilgotności względnej powietrza 50 – 70% .
Kożuchy można również umieszczać w pokrowcach materiałowych chroniących przed światłem i zapobiegających wnikaniu kurzu.
Nie zaleca się stosowania pokrowców foliowych ponieważ nie zapewniają one odpowiedniej wentylacji.
Nie ma chyba domu w którym nie byłoby choć jednego produktu ze skóry. Ludzie od tysięcy lat jedzą mięso, skórę wykorzystują do produkcji odzieży, butów i wielu rzeczy użytkowych a tłuszcze do produkcji np.kosmetyków.
Staramy się zdrowo odżywiać, chcielibyśmy oddychać czystym powietrzem, warto się również zastanowić z czego i gdzie są wykonane ubrania które nosimy.
Bawełna, len, skóra to produkty najbardziej naturalne, ekologiczne i bezpieczne dla naszego środowiska. Są w pełni biodegradowalne i nie rozkładają się setki lat jak ubrania z tworzyw sztucznych zanieczyszczając wodę i ziemię.
Już dziś ekologiczny tryb życia wydaje się czymś prawie niemożliwym.
Na każdym kroku napotykamy na substancje toksyczne i rakotwórcze. Tekstylia i trujące środki towarzyszą nam coraz częściej. Zatruwamy się powoli, ale skutecznie.
Na wielu produktach brakuje informacji o kraju pochodzenia, a pochodzące z azjatyckich krajów tanie rzeczy są często sprzedawane jako kosztowny ekskluzywny towar.
Według Katowickiej Inspekcji Handlowej wiele markowych sklepów sprzedaje chińskie wyroby, które metkowane są dopiero w Polsce. Dzieje się tak w wielu drogich sklepach. Dlatego warto szukać produktów polskich producentów, którzy przestrzegają norm wyznaczonych przez Unię Europejską odnośnie środków jakich używają np. w procesie wyprawiania i uszlachetniania skóry.
Poza tym kupując u polskiego producenta wspieramy polską przedsiębiorczość.